تبلیغات

تاریخ ابزار

وب سایت مهندسی برق - ترانسفورماتورهای توزیع
 
وب سایت مهندسی برق
مقالاتی درباره گرایش های رشته برق شامل نرم افزار - کتاب - پایان نامه - تحقیق - مقاله و...
درباره وبلاگ


دوست گرامی بازدید کننده :
باسلام و تشکر از اینکه به وب سایت خودتون سرزدید.هدفم از ایجاد این پایگاه ارائه مطالب آموزشی، نرم افزار، جزوات مهم درسی و... برای دانشجویان مهندسین برق می باشد با توجه به اینكه از این سایت استقبال خوبی به عمل آمده تلاش می كنم مطالب را هر روز به روز رسانی كنم نظر خودتان را در مورد این سایت به پست الكترونیكی havasi2014@gmail.com میل بزنید با تشکر...

مدیر وبلاگ : رضا هواسی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این سایت چیه ؟
برچسبها
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

اصول و مبانی

تولید ،  انتقال و توزیع

ترانسفورماتورهای توزیع :

ترانسفورماتورهای توزیع یکی از قسمت های اساسی شبکه توزیع انرژی الکتریکی محسوب می گردند . این ترانسفورماتورها در شبکه توزیع برق ایران با نسبت تبدیل 400/20000 ولت هستند . یعنی ولتاژ سیم پیچ اولیه (سیم پیچ فشار قوی) 20000 ولت ، و ولتاژ سیم پیچ ثانویه (سیم پیچ فشار ضعیف) 400 ولت است . ترانسفورماتورهای توزیع به صورت هوایی و زمینی مورد استفاده قرار می گیرند . 

ترانسفورماتورهای توزیع هوایی و توزیع زمینی :

معمولا ترانسفورماتورهای تا قدرت 315 کیلو ولت آمپر به صورت هوایی ، و ترانسفورماتورهای با قدرت بیش از 315 کیلو ولت آمپر به صورت زمینی نصب می شوند .

تجهیزات ترانسفورماتورهای توزیع :

تجهیزات مربوط به ترانسفورماتورهای توزیع شامل تجهیزات حفاظت کننده ترانسفورماتور ، تپ چنجر ، وتابلوهای ورودی ، خروجی و ... است . تجهیزات حفاظت کننده ترانسفورماتورهای توزیع عبارتند از : فیوز کت اوت ، برقگیر ، رله بوخهلتس ، سیستم ارت ، و کلید کل .

1- فیوز کت اوت (فیوز فشار قوی با قدرت قطع زیاد ) :

فیوز ترانسفورماتور که اغلب کت اوت نامیده می شود یک المنت است و چون با برداشتن تیغخ فولادی یا نگهدارنده فیوز مدار مانند قطع یک کلید ، باز می شود به آن کت اوت می گویند . فیوز کت اوت جهت حفاظت ترانسفورماتور در مقابل جریانهای زیاد احتمالی ناشی از اتصال کوتاه یا اضافه بار در شبکه فشار ضعیف و سیم پیچی های داخل ترانسفورماتور به کار می رود .

قسمت های یک کت اوت :  

کت اوت شامل دو قسمت است یکی محفظه مسدود که اتصالات خط به آن می بندد و طوری ساخته شده که به کراس آرم بسته می شود و دیگری نگهدارنده فیوز که متحرک است و به آسانی المنت داخل آن قابل تعویض است .

انواع کت اوت :

کت اوت های توزیع معمولا سه نوع هستند : کت اوت مسدود – کت اوت باز – کت اوت با المنت بدون محافظ یا (روباز) . کت اوت هایی که معمولا در برق ایران مصرف می شود از نوع باز هستند .

ساختمان فیوز کت اوت باز :

این کت اوت ها شامل سه قسمت پایه فیوز ، نگهدارنده فیوز (لوله فیوز) ، سیم فیوز (المنت فیوز) است . المنت فیوز داخل یک لوله فیبری که همان لوله فیوز است قرار دارد . وقتی به دلیل اضافه جریان فیوز می سوزد قوس الکتریکی حاصل به دیواره لوله فیبری برخورد کرده و گازی را متصاعد می نماید که قوس را به بیرون می فرستد . هرچه شدت جریان عبوری از فیوز بیشتر باشد گاز بیشتری از مواد دیواره لوله متصاعد می شود . ضمنا بعد از سوختن المنت ، لوله فیوز به بیرون آویزان می شود که این نشانه سوختن المنت فیوز است . المنت (سیم) فیوز کت اوت شامل چهار قسمت تکمه ، ساق ، المنت (سیم ذوب شونده) و سیم انتهایی است . تکمه ترمینال بالایی و سیم انتهایی ترمینال پایینی المنت را تشکیل می دهد .

اندازه فیوز :

در عمل معمولا ، ترانسفورماتورهای توزیع را در برابر اضافه بارهای جزیی حفاظت نمی کنند ، زیرا باعث سوختن غیر ضروری فیوز و قطع مکرر مدار می شود که هر دوی اینها خوشایند نیست . بنابراین معمول است که فیوزها را با جریان نامی بالاتر از جریان نامی ترانسفورماتور انتخاب کنند . معمولا جریان نامی فیوز را 2 تا 3 برابر جریان نامی ترانسفورماتور در نظر می گیرند . جریان های اتصال کوتاه چندیم بابر جریان عادی است بنابراین آمپر المنت فیوز کت اوت 2 تا 3 بابر جریان نامی ترانسفورماتور در نظر گرفته می شود .

2- رله بوخهلتس :

نصب رله بوخهلتس برای کلیه ترانسفورماتورهای با قدرت 315 کیلو ولت آمپر و بیش تر الزامی است . این رله ، یکی از مهم ترین رله های حفاظتی ترانسفورماتورها است . رله بوخهلتس بر روی لوله رابط بین ترانسفورماتور و ظرف انبساط قرار می گیرد و روغن از این لوله عبور می نماید ، بنابراین تمام محفظه داخلی رله پر از روغن است . هر گاه هر گونه اتصالی در محفظه داخلی ترانسفورماتور پدید آید ، در نقطه اتصالی جرقه و قوس الکتریکی پدید می آید و در نتیجه در محل اتصالی تولید حباب های گازی شکل می شود . این حباب های گازی به طرف قسمت فوقانی ترانسفورماتور حرکت کرده و از طریق لوله رابط به رله بوخهلتس وارد می شود و در قسمت فوقانی رله جمع می شود . این رله دارای شناوری است که با تجمع حباب های گاز ، سطح روغن در رله پایین آمده و همرا با آن شناور نیز به پایین می آید . پایین آمدن شناور باعث بسته شدن کلید الکتریکی رله و تحریک مدار هشدار یا قطع شونده می شود .

علل تحریک رله بوخهلتس :

الف) بروز قوس الکتریکی بین قسمت های حامل جریان یا بین بدنه ترانسفورماتور و هسته آن

ب) ایجاد اتصالی بین قسمت های حامل جریان در ترانسفورماتور

ج) ریزش روغن از بدنه ترانسفورماتور

د) نشت هوا به محفظه داخلی ترانسفورماتور

نقش روغن در ترانسفورماتور :

روغن در ترانسفورماتور دو نقش اساسی و مهم دارد :

الف) خاصیت عایق دارد . (عایق نمودن ولتاژ سیم پیچ داخلی ترانس نسبت به بدنه) . ضمنا در صورت ایجاد اتصالی در داخل ترانسفورماتور مقداری از روغن به گاز تبدیل شده و رله بوخهلتس را به کار می اندازد .

ب) جهت خنک کردن ترانسفورماتور از آن استفاده می شود . (هدایت گرمای حاصل از عبور جریان سیم پیچ داخل ترانس از سیم پیچ به بدنه ترانس) . حداکثر افزایش دما برای ترانسفورماتورهای توزیع روغنی ، نوع گردش روغن طبیعی ، روش خنک کنندگی طبیعی 65 درجه سانتی گراد است . علت پره پره بودن ترانسفورماتورها این است که گرمای گرفته شده از طریق روغن از سیم پیچ های ترانسفورماتور به راحتی به هوا تحویل داده شود .

در ترانسفورماتورهای با قدرت بزرگتر ، از چند دستگاه فن نیز که به طرف پره ها قرار گرفته اند جهت خنک شدن بدنه و در نتیجه روغن ترانسفورماتور استفاده می شود . همچنین از پمپ جهت جابجایی و خنک شدن روغن استفاده می گردد .

3- ارت زمین :

نقاطی که در ترانسفورماتور برای حفاظت افراد و تجهیزات باید زمین شوند عبارتند از :

 • یکی از دو سیم پیچ ثانویه ترانسفورماتور تکفاز دو سیمه .
 • مرکز ستاره ترانسفورماتور سه فاز .
 • بدنه کلیه ترانسفورماتورهای هوایی و زمینی .

4- کلید کل (کلید اصلی تابلو) :

آمپراژ این کلید (که درون تابلوی توزیع قرار دارد) با توجه به جریان نامی طرف فشار ضعیف ترانس انتخاب می شود و تنظیم رله های آن بسته به ظرفیت ترانسفورماتور انجام می شود .

روش های اتصال سیم پیچ های ترانسفورماتورهای توزیع :

اتصال سیم پیچ ترانسفورماتورهای توزیع به دو صورت رایج است : مثلث – ستاره و ستاره – زیگزاگ .

·  اتصال مثلث – ستاره :

در سیتم های توزیع انرژی الکتریکی به صورت چهار سیمه که همزمان می تواند مصرف کننده های سه فاز مانند موتورهای الکتریکی سه فاز را تغذیه کند و همچنین جهت تامین مصارف روشنایی از این نوع اتصال استفاده می گردد . به طور کلی در مواردی که در طرف ثانویه (طرف فشار ضعیف) احتیاج به سیم صفر باشد به کار برده می شود .

·  اتصال ستاره زیگزاگ :

این اتصال بیشتر در طرف فشار ضعیف ترانسفورماتور جهت شبکه های توزیع و پخش انرژی چهار سیمه که همواره با نا متعادلی بارها همراه است به کار می رود . در این اتصال سه سیم پیچی طرف فشار ضعیف را به دو قسمت مساوی تقسیم می نمایند و آن گاه ته نصف بوبین مربوط به فاز اولیه ثانویه را با نصف بوبین زیرین فاز دوم در جهت معکوس سری می نمایند . از مزایای حالت اتصال زیگزاگ آن است که در حالی که مانند اتصال ستاره دارای نقطه صفر است مزایای اتصال مثلث از قبیل حذف شدن هارمونی سوم را شامل می شود .

وسایل حفاظتی فیوزها :

فیوز عبارت است از وسیله حفاظتی که خود قسمتس از یک مدار تشکیل داده و در اثر عبور جریان ، گرم شده و در نتیجه قطع می شود بنابر تعریف مذکور ساختمان فیوز مورد استفاده می بایست به نحوی باشد که جریان مداوم معمولی را از خود عبور دهد و هنگامی که بعللی جریان فوق العاده ای از آن عبور می کند به سرعت جریان را قطع نماید .

قسمت های اصلی یک فیوز :

به طور کلی فیوز دارای سه قسمت اصلی فشنگ فیوز ، پایه نگهدارنده فیوز و سیم فیوز است . مقاومتی که سیم فیوز دارد در مقابل جریان حرارت تولید می کند و اگر مقدار جریان بیش تر شود سبب می گردد که سیم ذوب شده و مدار را قطع نماید .

منحنی قطع فیوزها :

در صورتی که جریان فیوز از مقدار اسمی آن افزایش یابد بسته به میزان جریان فیوز در مدت معینی عمل کند منحنی که زمان متوسط لازم برای ذوب فیوز و قطع مدار را برای جریان های مختلف نشان دهد منحنی قطع فیوز نامیده می شود .

فیوزهای تاخیری :

جهت حفاظت در عبور جریان اتصال کوتاه از فیوزهای تاخیری استفاده می شود .  

قدرت قطع فیوزها :

حداکثر جریانی را که فیوز بدون آسیب رساندن به پایه و حامل خود تحمل می کند قدرت قطع فیوز نامیده می شود و بر حسب کیلو آمپر اندازه گیری می گردد . فیوزهای فشار ضعیف با قدرت قطع زیاد می توانند جریان های تا 25 کیلو آمپر را در ولتاژ 500 ولت متناوب و 440 ولت هدایت کند .

وسایل کنترل و حفاظتی اضافه جریان فشار متوسط و فشار قوی :

وسایل کنترل و حفاظتی اضافه جریان شامل کلیدهای هوایی یا خشک کلیدهای روغنی ، کلیدهای خلا ، کلیدهای SF6 و کلیدهای با هوای فشرده می شوند که به طور وسیع در مدارات توزیع و انتقال استفاده می گردند . این وسایل برای محافظت در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه هستند و برای کنترل دستی مدارات و حفاظت اتوماتیک خطوط به کار می روند .


E-mail: havasi2014@gmail.com

http://powerzing.mihanblog.com

نوع مطلب :
برچسب ها : ترانسفورماتورهای توزیع،
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 15 تیر 1396
رضا هواسی
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 13 و 37 دقیقه و 53 ثانیه
Have you ever considered about including a little bit more
than just your articles? I mean, what you say is fundamental
and everything. However think about if you added some great photos or video clips to give your posts more, "pop"!

Your content is excellent but with pics and videos, this blog could undeniably
be one of the very best in its field. Terrific blog!
سه شنبه 14 شهریور 1396 ساعت 08 و 19 دقیقه و 19 ثانیه
Usually I don't learn article on blogs, but I would like to say that this write-up
very pressured me to try and do it! Your writing taste
has been amazed me. Thanks, very great article.
دوشنبه 30 مرداد 1396 ساعت 09 و 51 دقیقه و 50 ثانیه
Right here is the perfect web site for anybody who hopes
to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue
with you (not that I really would want to…HaHa).
You definitely put a brand new spin on a subject that has
been written about for decades. Wonderful stuff, just wonderful!
سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت 09 و 48 دقیقه و 06 ثانیه
If you would like to get a good deal from this article then you have
to apply these strategies to your won web site.
شنبه 28 شهریور 1394 ساعت 22 و 06 دقیقه و 32 ثانیه
عالی بود
سه هزار تا وبلاگو سایت وا کردم ولی هیچکدوم مثل اینجا مفید و مختصر نبود
چهارشنبه 5 آبان 1389 ساعت 11 و 45 دقیقه و 18 ثانیه
دورود
جاوید باشی همچون دماوند.
سپاس از این نوشدار گوهربارتان
7 آبان روز پدر تمام پارسی گویان خجسته خجسته باد.

به روز شده ام چشم به راه گفتار نیک اندیشتان هستم.

هویت
در جهان فرمان کوروش، اولین منشور بود
سر به تعظیمش، سراسر بابل و آشور بود
سینه اسپارت را تا قلب یونان چاک کرد
پشت بخت النصر راسائیده و بر خاک کرد
ما از اسلاف همان خونیم و از آن ریشه ایم
پاسدار نام پاک پارس تا همیشه ایم
شاهکار بینش پژوه
یکشنبه 2 اسفند 1388 ساعت 09 و 24 دقیقه و 24 ثانیه
کلا خوب بود ولی ترانس 400 به بالا زمینی میشه حتا استان تهران 500 و 630 هوایی هم وجود داره کلید اتوماتیک یا کل دو برابر ضرفیت ترانس انتخاب میشه مثلا ترانس 315 کلید 630 ترانس های تا قدرت 250 ستاره زیگزاگ و بالاتر مثلث ستاره است کت اوت مساوی با قدرت ترانس انتخاب میشه نه دو سه برابر متاسفانه اصلا عملکرد خوبی نداره برقگیر و بدنه با هم ارت میشه زیر 5 اهم هرفیدر 2 چاه ارت داره اول و آخر فیدر رله بوخهلتس برای ترانس های 400 به بالا زمینی نصب میشه ترمو متر هسته از قدرت 1000 به بالا تاپ چنجر 20kv سه پله است غیر قابل تغییر زیر بار است برعکس فوق توزیع و انتقال تلفات به دلیل عدم آرایش صحیح و نامتعادلی در توزیع بسیار بالا است خازن های موازی در فشار متوسط استفاده میشود و اتوبوستر هم به همین منظور استفاده میشود سلیکاژل باید بازدید و تعویض شود که نمی شود روغن ترانس باید آزمایش و در صورت نیاز باید تعویض شود که نمی شود و کلا سیستم توزیع در همه نقاط کشور بیماری مهلکی به نام خصوصی سازی دارد که متاسفانه قابل در مان هم نمی باشد این بیماری متاسفانه مسری بوده و در حال انتقال به فوق توزیع و انتقال است به هر حال اگه چراغ بالا سرتون روشنه از غیرت مرداییه که بدون بساری از ملزومات به خاطر شما رحمت میکشند انصافا زود تر از تمام شرکت های دیگه در محل حاظر میشن مثلا مخابرات نبودش تا 20 روز هم دیده شده چون تلفن شما قطع شده به کسی نمی تونین زنگ بزنید اعتراض کنید آب هم اصلا جواب تلفنتونو نمکیده چون نه کسی رو سیل میبره نه کسی از تشنگی میمیره پس اگه برق رفت لطفا آقایون مهنسا سعی کنند قبل از دادن فوش و بد بیراه خوب فکر کنند سئوالی از سیستم توزیع داشتید در خدمتم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر