تبلیغات
وب سایت مهندسی برق - نیروگاههای تولید برق
 
وب سایت مهندسی برق
مقالاتی درباره گرایش های رشته برق شامل نرم افزار - کتاب - پایان نامه - تحقیق - مقاله و...
درباره وبلاگ


دوست گرامی بازدید کننده :
باسلام و تشکر از اینکه به وب سایت خودتون سرزدید.هدفم از ایجاد این پایگاه ارائه مطالب آموزشی، نرم افزار، جزوات مهم درسی و... برای دانشجویان مهندسین برق می باشد با توجه به اینكه از این سایت استقبال خوبی به عمل آمده تلاش می كنم مطالب را هر روز به روز رسانی كنم نظر خودتان را در مورد این سایت به پست الكترونیكی havasi2014@gmail.com میل بزنید با تشکر...

مدیر وبلاگ : رضا هواسی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این سایت چیه ؟
برچسبها
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

اصول و مبانی

تولید ، انتقال و توزیع

معرفی نیروگاههای برق {تولید برق}:

مقدمه


نیروگاه مجموعه ای از دستگاههای الکتریکی و مکانیکی است که با هماهنگی های خاصی هدف مشخصی (تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی الکتریکی) را دنبال می کند و بسته به نوع نیروگاه اهداف بالا به صورت های مختلف تحقق می یابد . مثلا در نیروگاه بخار ، انرژی شیمیایی (سوخت) هر چه که باشد به انرژی حرارتی تبدیل می شود. این انرژی حرارتی  آب را به بخار تبدیل می کند و انرژی بخار به انرژی مکانیکی ، و انرژی مکانیکی نیز به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و در نتیجه هدف نهایی ، یعنی تولید توان الکتریکی تحقق می یابد .

تولید برق از طرق مختلف و روش های گوناگون انجام می شود که انواعی از آن عبارتند از :

 1. نیروگاه دیزلی : شامل یک موتور احتراق و یک ژنراتور مولد برق است.
 2. نیروگاه آبی : بر اثر فشار و دبی معینی از آب ، توربین آبی به حرکت در می آید و در نتیجه با به حرکت در آوردن روتور ژنراتور ، برق تولید می شود .
 3. نیروگاه بخار : این نیروگاه شامل بویلر (دیگ بخار) ، توربین و ژنراتور است ، آب در بویلر به بخار تبدیل شده وبا فشار و درجه حرارت معینی به توربین وارد می شود و باعث به دوران در آمدن توربین می گردد، در نتیجه ژنراتور را به حرکت در می آورد و برق تولید می شود .
 4. نیروگاه گازی : این نیروگاه شامل توربین گاز ، کمپرسور ، و ژنراتور است . توربین به وسیله احتراق سوخت گازوئیل یا گاز طبیعی به حرکت در می آید ودر نتیجه ژنراتور را به حرکت درآورده و منجر به تولید برق می شود .
 5. نیروگاه سیکل ترکیبی : این نیروگاه ترکیبی از نیروگاه گازی و نیروگاه بخار است .
 6. نیروگاه اتمی : این نیروگاه به وسیله انرژی که از شکافتن هسته اتم در راکتور تولید می شود حرارت زیادی تولید می کند و آب را بخار کرده و به وسیله بخار ، توربین را به حرکت در می آورد و در نتیجه ژنراتور نیز به حرکت در می آید و منجر به تولید برق می شود .
 7. نیروگاه خورشیدی : نیروگاههایی هستند که بوسیله آینه های مقر نور خورشید را در یک مرکز جمه کرده و حرارت بالایی را تولید می نمایند ، این حرارت سیال را بخار کرده و از بخار تولید شده توربین به حرکت در می آید ، در نتیجه ژنراتور به حرکت در آمده و برق تولید می شود .
 8. نیروگاه بادی : نیروگاههای بادی شامل یک سری پره های قطور و یک ژنراتور است که پره ها در مسیر باد قرار می گیرند و به حرکت در آمده و منجر به تولید برق می شود .
 9. نیروگاه زمین گرمایی : انرژی حرارتی ذخیره شده در پوسته زمین منبع عظیمی از انرژی حرارتی است که این حرارت به واسطه خاصیت رسانایی به سطح زمین هدایت می شود که دمایی بالغ بر 250 سانتی گراد دارد .
 10. بیوماس یا زیست توده : از منابع فراوان در طبیعت ، اعم از منابع گیاهی ، زائدات کشاورزی و زباله های شهری به عنوان منبعی که دارای پتانسیل تولید انرژی قابل توجهی دارند استفاده می شوند .

نیروگاه اتمی

گام های نخستین در تکنولوژی راکتورهای هسته ای :

اولین راکتور هسته ای جهان در 2 دسامبر 1942 در بحبوحه جنگ جهانی دوم در زیر زمین دانشگاه شیکاگو مورد آزمایش قرار گرفت.

واکنش هسته ای :                       

در برخورد یک ذره به یک هسته ، یک هسته جدید و یک ذره جدید به وجود می آید .

ساختار نیروگاه هسته ای : 

1)    مولد بخار

2)    پمپ خنک کننده راکتور

3)    پوسته محافظ

4)    جرثقیل تعویض سوخت

5)    میله های کنترل سوخت

6)    راکتور

تقسیم بندی تاسیسات نیروگاه هسته ای :

.a مدار اول یا سیستم اولیه خنک کننده راکتور :  1. دیگ فشار راکتور2. پمپ های اصلی خنک کننده 3. فشارنده و سیستم انبساط 4. لوله های اصلی مدار اولیه  5. مولدهای بخار                                                                              

.b مدار دوم یا سیکل بسته بخار و آب  : 1. مولدهای بخار 2. سر لوله های انتقال بخار به توربین3. سیلندر فشار قوی 4. هیترهای رطوبت گیر میانی  5. سیلندرهای فشار ضعیف 6. کندانسور توربین 7. پمپ های کندانس مرحله اول   8. سیستم تصفیه کندانس 9. پمپ های کندانس مرحله دوم  10. هیترهای پیش گرم کن فشار ضعیف 11. دیاتور یا دستگاه هواگیر12. پمپ های آب تغذیه  13. هیترهای پیش گرم کن فشار            

 نیروگاه اتی

نیروگاه آبی                                                                                                           برای تولید انرژی از طریق نیروگاه آبی ، به احداث سد بر روی رودخانه نیاز است . در این نیروگاه بر اثر جریان فشار و دبی معینی از آب ، توربین آبی که وظیفه به حرکت درآوردن روتور ژنراتور را به عهده دارد ، به حرکت در آمده و در نتیجه تولید برق می نماید .

توربین های آبی :     

توربین های آبی وظیفه تبدیل انرژی موجود در آب را به انرژی مکانیکی (برای چرخش درآوردن محور توربین) دارند.

انواع توربین های آبی :     

 1. توربین های عکس العملی
 2. توربین های ضربه ای

انواع توربین های مورد استفاده در سدها با ارتفاع ریزش مختلف :

 1. توربین پلتون :

این توربین ها در سدهای با ارتفاع ریزش آب زیاد [200 تا 250 متر] و جریان آب کم به کار می روند این نوع توربین ها از نوع ضربه ای هستند . در واقع نسبت سرعت چرخشی پره ها به سرعت آب پاششی ، بین 46% تا 47% است و بازده این نوع توربین حدود 93% است .

 1. توربین فرانسیس :

این توربین ها برای نیروگاههای با ارتفاع متوسط ریزش آب ، ودبی آب جاری متوسط به کار می رود .آب پشت سد توسط کانال هایی وارد لوله های حلزونی شکل می گردد . حداکثر بازده این نوع توربین ها بین 95 تا 95 درصد است .

 1. توربین کاپلان :

ویژگی این توربین ها آن است که جریان آب به طور محوری با پره های متحرک برخورد می کند . لوله حلزونی شکل و پره های راهنما دارای طرح و عملکردی شبیه توربین های فرانسیس هستند .معمولا تعداد این پره ها بین 4 تا 6 عدد است بازده این نوع توربین ها تا مقدار 94% درصد هم می رسد .

نیروگاههای آبی متناسب با ارتفاع ریزش آب :

 1. نیروگاه آبی با فشار کم   [ارتفاع H<25m ]
 2. نیروگاه آبی با فشار متوسط   [ارتفاع  25m<H<100m ]
 3. نیروگاه آبی با فشار زیاد   [ارتفاع  H>105m ]

انواع نیروگاه های آبی از نظر نوع آب :

 1. نیروگاه آب رونده
 2. نیروگاه انباره ای
 3. نیروگاه تلمبه ذخیره ای

نیروگاه خورشیدی

کاربرد انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع انرژی برای مصارف بزرگ از امیدهای آینده است . اشکال بزرگ در کاربرد انرژی خورشیدی ، متمرکز نبودن ، تناوبی بودن و ثابت نبودن مقدار نشعشع است و از مزایای آن به تبدیل انرژی خورشید مسایلی نظیر آلوده کردن محیط زیست وجود ندارد و رایگان می باشد .

کلکتورهای خورشیدی :

 1. کلکتورهای مسطح خورشیدی
 2. کلکتورهای متمرکز کننده نقطه ای : الف) متمرکز کننده خطی ب)

متمرکز کننده نقطه ای : 1. متمرکزکننده های بشقابی 2. متمرکز کننده های با دریافت کننده مرکزی     

                                      

نیروگاه بادی                                                  

انرژی باد نظیر سایر منابع انرژی تجدید پذیر ، به طور گسترده ولی پراکنده در دسترس است . تابش نا مساوی خورشید در عرض های مختلف جغرافیایی به سطح ناهموار زمین باعث تغییر دما و فشار شده و در نتیجه باد ایجاد می شود . و انرژی باد برای تولید الکتریسیته – و نیز پمپاژ – آب از چاه ها –و رودخانه ها – آرد کردن غلات – کوبیدن گندم – گرمایش خانه مورد استفاده قرار میگیرد .

نحوه کار توربین های بادی :

توربین های بادی انرژی جنبشی باد را به توان مکانیکی تبدیل می نماید و این توان مکانیکی از طریق شفت به ژنراتور انتقال پیدا کرده و در نهایت انرژی الکتریکی تولید می شود . توربین های بادی بر روی برج های بلندی نصب شده اند تا بیشترین انرژی ممکن را دریافت کنند بلندی این برج ها به 30 تا 40 متر بالاتر از سطح زمین می رسند .

ساختمان توربین های بادی :

بادسنج 2- پره ها 3- ترمز 4- کنترولر 5- گیربکس 6- ژنراتور 7- شفت با سرعت بالا 8- شفت با سرعت پایین 9- روتور 10- برج 11- جهت باد 12- بادنما 13- درایو انحراف 14- موتور انحراف

نیروگاه زمین گرمایی

انرژی زمین گرمایی در بسیاری از نقاط جهان و در کاربردهای مختلف ، در سطح وسیعی استفاده می شود . انرژی زمین گرمایی ، انرژی حرارتی ذخیره شده در پوسته جامد زمین است . این انرژی بیش تر در امتداد مرزهای صفحات تکتونیکی و در نواحی شناخته شده آتشفشانی و زلزله خیز متمرکز شده است .انرژی زمین گرمایی ، انرژی تجدیدپذیری است که از گرمای گدازه ها و تخریب مواد رادیواکتیو موجود در اعماق زمین به دست می آید .

کاربرد انرژی زمین گرمایی :

مدت هاست که از منابع انرژی با درجه حرارت پایین برای استحمام و تأمین گرمای محیط استفاده می شود اخیرا نیز از این انرژی در گرمایش گلخانه ها پمپ های حرارتی و برخی از فرایندهای حرارتی استفاده می شود . تولید برق به کمک منابع بخار خشک و آب داغ نیز طی ده سال اخیر ، رشد قابل ملاحظه ای داشته است .

انواع نیروگاه های زمین گرمایی : 1- سیکل بخار خشک  2- تبخیر آنی یک مرحله ای 3- تبخیر آنی دو مرحله ای 4- سیکل دو مداره


E-mail: havasi2014@gmail.com

http://powerzing.mihanblog.com

نوع مطلب :
برچسب ها : نیروگاههای تولید برق،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 17 مهر 1392
رضا هواسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر